Červen 2007

Zimní spánek křečka (obecně)

29. června 2007 v 20:59 | Ráďa |  Zimní spánek
Divocí křečci se v zimě ukládají k zimnímu spánku, protože v té době je v poušti ještě méně potravy než jindy. Domácí křečci to dělají málokdy, ale pokud najdete křečka schouleného do hodně malého klubíčka a zdá se, že skoro nedýchá, a pokud se předtím stalo, že mu bylo chladněji než obvykle, nesnažte se ho probudit. Postavte jen klec na teplejší místo a křeček se za pár hodin vzbudí sám od sebe.

Délka života křečka

29. června 2007 v 20:36 | Ráďa |  Délka života
Křeček se dožívá věku asi dvou nebo tří let, občas i více. Ale i když se o něj sebelépe staráte, může zemřít i ještě mladý, na nemoc nebo po náhodném pádu. Je to vžydcky smutné, když umře domácí zvířátko, ale zvlášť tehdy, když nevíte proč. Když tedy Váš křeček zemře a vy neznáte příčinu, promluvte si o tom se zvěrolékařem. Možná bude vědět, co se stalo. A jestli jste měli svého křečka opravdu rádi, nenechte se odradit a pořiďte si místo něj jiného. Samozřejmě ale musíte pořádně vyčistit a desinfikovat klec a všechno, co v ní bylo, abyste si byli jistí, že na nového křečka se nepřenese žádná nákaza.
Míše jsou již dva roky, takže se řadí mezi starší křečky...

Od 30.6.-8.7.2007 jsem na dovolené

29. června 2007 v 20:03 | Ráďa |  Všemožné zprávy nejen o křeččích
Ahojky mí drazí návštěvníci ! Od 30. června až do 8.července 2007 jsem na dovolené v Krkonoších, takže jsem nebudu psát články a nebudu moci ani odpovídat na Vaše komentáře. O křečky se mi bude starat babička. Jede s námi i křeček Šmudla. Zdraví Vás Vaše webmiss Radka

Volně rostoucí rostliny pro křečka

28. června 2007 v 21:31 | Ráďa |  Krmivo
Volně rostoucí rostliny pro křečka moc nedoporučuji. Nepoznáte-li správně rostlinu, může se Vám křeček i otrávit a umřít. Mezi základní rostliny, které smí i křeček patří: jetel a pampeliška. Mezi další patří např. pastuší tobolka, řebříček, ptačinec, lístky starčeku a nebo mladé lístky maliníku.
Pastuší tobolka :
Pampeliška :

Původ křečíka džungarského

27. června 2007 v 21:20 | Ráďa |  Původy křečků
Křečík džungarský pochází z území Kazachstánu, jihozápadní a střední Sibiře. Důsledkem sibiřských výkyvů počasí, bylo, a do dnes ve volné přírodě je, že jeho kožíšek na zimu zbělá a přes zimu je čistě bílí. Nynější křečíci džungarští se nachází na různých místech Asie přes Mongolsko, Zabajkalí až do Mandžuska. Tyto stepi obývá do dnes.

Zlatonka už povyrostla

21. června 2007 v 21:13 | Ráďa |  Všemožné zprávy nejen o křeččích
Takže, Zlatka je už větší, mláďátka zatím nemá, ale i kdyby neměla určitě bychom jí nějka opatřili k nám domů Šmudlu. To bychom potom mohli očekávat velice originální, strakaté zbarvení.Ale, nebudu snít a radči Vám napíšu jak se má Zlatka nyní. Opravdu přímo miluje překlápějí nástroje nebo houpačky. Samozřejmě nepohrdá ani tunelem, nebo něčím čím může prolést. S Míšou se viděla zatím jen přes sklo akvária, nechtěla jsem nic riskovat. Tady jsem nafotila pár fotografií, kde Zlatka předvádí své akrobatické kousky. Tak se mrkněte !

Jaké vlastnosti má tvůj křeček ?

18. června 2007 v 7:12 | Ráďa |  Testy
1. Postavíte před svého křečka houpačku a rukou ho na ni s pomocí navedete, co udělá ?
a) Sedí před houpačkou a pozoruje jí (B)
b) S chutí se přes houpačku pustí (A)
c) Uhne před houpačkou a nevšímá si jí (C)
2. Koupíte svému křečkovi kamaráda,když ho dáte do klece, co váš křeček udělá ?
a) Nemá o něj zájem,radči usne (C)
b)Okukuje ho, ale pro jistotu se jde najíst, když už je vzbuzený (B)
c) Začne kamaráda očichávat, běhat za ním (A)
3. Necháte křečkovi otevřené dvířka u klece a pozorujete ho, co udělá ?
a) Když už vás necítí v blízkosti rychle uteče z klece (A)
b) Sedí na boudičce a dvířka pouze zvědavě pozoruje (B)
c) Jen občas mrzutě vykoukne z klece (C)
4. Podáváte křečkovi rukou jahodu, co udělá ?
a) Rychle jahodu vezme a sní jí (B)
b) Nevšímá si jahody a na vás již při dotyku samotné klece píská (C)
c) Vezme jahodu a nacpe si jí do lícních toreb (A)
5. Koupíte křečkovi nové běhací kolečko, co udělá ?
a) Když večer vyleze, nevšímá si ho a pro jistotu raději znovu usne (C)
b) Celý večer v kolečku běhá (A)
c) Párkrát se do kolečka posadí a očichává ho (B)
Převaha písmenek A: Tvůj křeček je chytrý, aktivní
Převaha písmenek B: Tvůj křeček je líný, zvědavý a mlsný
Převaha písmenek C: Tvůj křeček je mrzutý, nemá o nic zájem

Postrojky

17. června 2007 v 20:47 | Ráďa |  Vybavení křečka
Někteří z Vás, se teď budou asi divit, ale křečci se mohou naučit chodit dokonce i na postrojku, které většinou využívají zakrslí králíci nebo morčata k vycházkám na zahradu a podobně. Křeček musí být na postrojek naučený určitě od malička a podle mého názoru musí být "extra" hodný.Píši určitě, jelikoš jsem postrojek mím křečkům nikdy nezkoušela dávat a zatím jsem se s tím vůbec nesetkala. Postrojek samozřejmě NEPATŘÍ do povinné výbavy křečka.

Přepravky

17. června 2007 v 20:36 | Ráďa |  Vybavení křečka
Přepravku můžeme využít např. když vezeme křečka k veterináři nebo na námluvy k samičce, která, ale, nepatří nám. Přepravka se nemusí vyznačovat nějak moc velkou velikostí, ale měla by být jen o čtvrtinu menší než klec s normálními rozměry. Nepovažujeme za přepravku nálevní sklenici od okurek atd.

Vitamínové přídavky

17. června 2007 v 20:19 | Ráďa |  Krmivo
Abyste si byli jisti, že křeček dostává všechny potřebné vitamíny, můžete v obchodě s chovatelskými potřebami koupit vitamínové kapky pro malá zvířata. Doplníte tím jak vitamín C, který není pro křečky sice tak důležitý, ale není špatné ho mít, tak i lesklou a dokonalou strukturu srsti. Vitamínové kapky se podávají především jako kapaliny, ale můžou i jako tablety nebo prášek, který se křečkům rozdrtí nebo rozsype do jídla.

Původ křečka zlatého (syrského)

17. června 2007 v 16:45 | Ráďa |  Původy křečků
V roce 1930 byla poblíž Aleppa v Sýrii objevena křeččí samice s mláďaty a z této jediné rodiny pochází většina dnešních křečků syrských chovaných v domácnostech. První potomstvo této původní rodiny bylo do Británie přivezeno v roce 1931, nicméně potenciál tohoto zvířátka jako domácího mazlíčka byl objeven teprve po druhé světové válce. Tehdy došlo k masovému chovu a rozmnožování křečků, aby se uspokojila rostoucí poptávka nejen v Británii, ale i v řadě dalších zemí celého světa. Křeček syrský je v dnešní době jedním z nejoblíbenějších malých savců a postupně byla vyšlechtěna celá řada nejrůznějších barevných variet a typů srstí.

Křeček polní

17. června 2007 v 16:31 | Ráďa |  Druhy křečků
Délka těla křečka polního je 20-35 cm, váží 150-500g a má až 6 cm dlouhý pahýlovitý ocas . Břišní strana je černá, hřbet žlutohnědý, pod bělavými až nažloutlými tvářemi je hnědočerný proužek srsti. Světlé pesíky hřbetní strany těla mají tmavé špičky. Ojediněle se vyskytují i zcela černí jedinci. V rozčilení skřípe zuby a zpravidla se pak vztyčuje na zadní končetiny a zaujímá agresivní postoj. Křeček polní má velké lícní torby, ve kterých přenáší zásoby potravy do svých nor. V chrupu, složeném ze 16 zubů, jsou nápadné 2 páry řezáků. Křeček polní má soumračnou aktivitu, ale v období přemnožení ji posunuje i do světlé fáze dne. Obývá rozsáhle rozvětvené, často několik metrů dlouhé a hluboké nory vybavené obytnými ložnicemi a zásobárnami. Ložnice si křeček vystýlá měkkým materiálem.K zimnímu spánku využívané ložnice se nacházejí v hloubce pod 2 m. V blízkosti se nalézá vždy zásobárna potravy, kterou je křeček schopen zaplnit až 15 kg zrní. Potravu tvoří semena rostlin, v obilnářských oblastech zejména obilí. Vedle rostlinné potravy konzumuje křeček polní hmyz a mláďata pěvců. Samičky jsou březí od dubna do srpna. Březost trvá asi 20 dnů. V závislosti na počasí rodí křeček polní 2 až 3 vrhy ročně (v každém vrhu může být 4-12 mláďat). Po 4 týdnech života se mláďata osamostatňují a opouštějí noru matky. Pohlavně dospívají po třech měsících života a začínají se rozmnožovat.

Křečík džungarský

17. června 2007 v 16:26 | Ráďa |  Druhy křečků
Křečík džungarský aneb vzhled...
- většinou tmavě šedé, statné tělíčko, s černým pruhem (tmavým) na zádech
- bříško bývá světle šedé až do bíla
- délka těla je 7 až 8 centimetrů, ocásek cca 1 cm
Křečík džungarský aneb povaha...
- jsou společenští, ve volné přírodě žijí ve skupinkách
- když chováte pár křečíků džungarských od nízkého věku společně, můžete je mít i v jednom obydlí spolu
- džungarskému křečíkovi se musíte věnovat pravidelně, aby zůstal ochočený
Křečík džungarský aneb bydlení...
- pokud se rozhodnete pro džungaráčka, je vhodnější jej chovat v akváriu s poklopem (např. drátěným), přes větší otvory mezi mřížkami u klece by se mohl snadno protáhnout ven
- když máte vhodnou klec právě pro křečíky, můžete využít i tu, ale čekat, že pokud nebude mít dostatečně husté mřížky, může jedinec utéct
Křečík džungarský aneb zajímavosti...
- latinský název křečíka džungarského je "Phodopus sungoris"
- v nedávné době se stal křečík džungarský velice populárním
- přidáme-li ke zvyklé na sebe od mládí skupince nového jedince, může, a většinou i nastane boj
- v době, kdy je samička březí, může napadnout samce, ale i v době páření ostatní nebo jinou samici
- jsou dva poddruhy křečíků džungarských : křečík campbellův a zimní bílý křečík džungarský
Křečík džungarský aneb rozmnožování...
- samička je březí většinou 19-22 dní, průměrně 21 dní
- rodí většinou 3-8 mláďat
- nový domov pro mláďata je ideální hledat kolem 4. týdne života
Křečík džungarský a jeho původ...
O jeho původu se dočtete TADY.
- po kliknutí se zvětší

Křeček zlatý

17. června 2007 v 16:25 | Ráďa |  Druhy křečků
Zlatí křečci jsou křečci s jakýkoli odstíny barev,dají se dobře rozmnožovat ikdyž jejich chov je težší než u malých křečíků.Dožívají se menšího věku.Mají různou srst.Hladkou,hrubší,kratší,hedvábnou nebo dlouhou.Pochází z horkých pouští,kde se zahrabává pod povrch kvůli žáru slunce.Proto i dnešní křečci právě provozují své aktivity převážně v noci.Zlatí křečci bývají samotáři nežijí v houfu a proto jsou někteří snadně ochočitelní.
O jeho původu se dočtete TADY.

Křečík roborowského

17. června 2007 v 16:24 | Ráďa |  Druhy křečků
Křečíci roborowského jsou nejmenšími druhy křečíků mejí podobně jako křeček džungarský šedou nebo béžovou barvu,až do hněda.Bříško s končetinami je viditelně bílé,mají dlouhé fousky okolo čumáčku.Nejviditelnějším znakem tohoto křečíka jsou dvě bělounké skvrnky umístěny přesně symetricky kolem očí.Je zajímavé že právě tito nejmenší křečíci se dožívají nejdelšího věku.Dosahují délky pouze 7-9 cm,a minimální váhy 30-40 g !
O jeho původu se dočtete TADY.

Křečík čínský

17. června 2007 v 16:22 | Ráďa |  Druhy křečků
Čínští křečíci jimž se také často říká křečíci pruhovaní,mají velmi štíhlé tělíčko s podlouhlím ocáskem.Na rozdíl od ostatních mají nepřirozeně, došpičata zakulacený čumáček s tmavými oušky.

Diplom za 4.Bleskovku

14. června 2007 v 21:00 Bleskovky
Tady je diplom pro Ondru ve 4. bleskovce ! Správná odpověď bylo za b) neboli část obrázku z domečku pro křečky.
Gratuluji !!!

4.Bleskovka

12. června 2007 v 6:29 | Ráďa |  Bleskovky
Tentokrát poznejte, z které potřeby pro křečka je tato část obrázku:
a)z napáječky
b)z domečku
c)z dřevěného běhacího kolečka
d)z okusovacího předmětu
e)z keramické misky
Pište jako vždycky do komentářů !

Křečci a morčata

11. června 2007 v 21:06 | Ráďa |  Společnost křečka
Stejně jako s králíky se může křeček někdy setkat i s morčetem. Morčata patří mezi hlodavce, kteří společně s osmáky,pískomily nebo činčilami mohou křečkům nejméně způsobit zranění.Ale, stejně neriskujte stačí malá nepozornost a křeček i morče se mohou zranit.Morče chce věšinou svého hostitele poznat tím, že ho začne očichávat.Křeček by ale přeci jenom mohl zaútočit a morče se útokům křečka bohužel nemůže postavit.Křeček je menší a tím pádem se začne bránit např.kousat. Jsou i případy, o kterých značí pevné pouto přátelství ale když dáváte tyto dva hlodvace k sobě, raději je mějte pod dozorem. Morčata i králíci patří mezi hlodavce, kteří málo kdy kousnou.Spíš všechno chtějí okusovat !
Na fotce je moje mládě morčátka (výstavní) jménem Last Boy (zní to divně, ale toto jméno měl v rodokmeně)z jedné suprové chovatelské stanice s Hermionkou.
Jentak pro zajímavost jsem zde nafotila Lastíkův rodokmen, tak se můžete podívat:

Červen

3. června 2007 v 20:11 | Ráďa |  Foto měsíce