Duben 2007

Jak ochočit křečka

30. dubna 2007 v 22:30 | Ráďa |  Ochočení křečka
Zkuste pamlsek jako jsou třeba ořechy, slunečnicová semínka nebo mouční červi. Na ně křečka vylákáte ze svého úkrytu. Svou ruku při tom ponechte zcela v klidu v kleci nebo teráriu a pamlsek mějte položený na dlani.
Křeček pravděpodobně po počátečním zaváhání vyleze, ale nabízenou potravu bude konzumovat v úkrytu. Může se stát, že se malý hlodavec pokusí oparně štípnout do vaší ruky. Nelekněte se - i když to se snáze nařizuje než dodržuje - jinak jeho důvěru zase hned ztratíte. Toto bojácné stisknutí nejde pod kůži je to jen opatrná zkouška.
Po nějakém čase si křeček na ruku zvykne jako na zásobník potravy a bude si pamatovat, že od ní nebezpečí nehrozí. Jakmile začne přijímat potravu z vaší ruky, můžete se pokusit opatrně na něj sáhnout. Polud se staví na zadní nohy, cení zuby a prská (obranný postoj), byl pokus o sblížení předčasný a hrozí nebezpečí, že vás bolestivě kousne.
Jakmile bude křeček vaše dotyky akceptovat, můžete omezit dávku pamlsků - lákadel. Pokud se vám zdá, že křečka už jeho strach opouští, můžete ho zkusit zvednout.
Při manipulaci s křečkem se s problémy můžete setkat kdykoli, protože křeček - stejně jako mnoho jiných hlodavců - se orientuje především pachem. Optické rozpoznání u něj hraje mnohem menší roli než u promátů a u lidí. Proto se může stát, že se křeček bude bránit i důvěrně známé ruce a může i kousnout, pokud například použijete nový parfém, nové mýdlo nebo z vás bude cítit jinou potravu.

Zbarvení srsti

30. dubna 2007 v 22:16 | Ráďa |  Srst křečka
Černá barva
Krémová barva
Skořicová barva
Slonovinová barva
Sobolí barva
Páskovaná barva
Želovovinová barva
Saténová barva

Příručky křečků

30. dubna 2007 v 22:05 | Ráďa |  Příručky křečků
Aby jsem tady nemusela vypisovat všechno ze světa těchto malých tvorečků,existují malé knížky (příručky),kde se dozvíte skoro všechny základní informace ať už k chovu,vybavení,krmení....
Bydlí s námi křeček
Můj křeček a já
Křeček

Zajímavosti ze světa křečků

30. dubna 2007 v 21:57 | Ráďa |  Zajímavosti
bullet
Křečci neradi plavou, ale pokud je to nutné dokážou to.
bullet
Jsou známy křečci, jenž žili déle než 10 let věku.
bullet
V jednom vrhu se narodilo až rekordních 16 křečků.
bullet
Křečci používají lícní torby v případě, že se mláďata ocitnou v nebezpečí.
bullet
Dospělý křeček váží 120 g . Samice váží 108 g.
bullet
Křeček polní si dokáže nanosit až 90 kg. zrní.
bullet
Březí samice křečka běhají v šlapacím kole mnohem častěji než ostatní. Každou noc dokážou ujít až 8 km.
bullet
Křeček pochází z německého slova, které znamená hromadit.

Vývoj mláďat

30. dubna 2007 v 21:39 | Ráďa |  Rozmnožování
První týden křečci nevidí a ani se nijak moc kromě kroutění v boudičce nepohybují.
Další dny (2-3) jim začíná růst srst ale mi vidíme jen např.černou kůži.
Po týdnu začínají lézt z boudičky,odlepují se jim pomalu oči a začínají ohlodávat tuhou stravu.
Po dvouch týdnech jsou již čilí,skotačí s bratříčky nebo sestřičkami a dokonale se stravují.
Dva týdny:Je období, kdy jsou již zcela samostatní
Čtyři týdny:Je období, kdy mláďatům můžeme hledat nový domov.

Porod

30. dubna 2007 v 21:28 | Ráďa |  Rozmnožování
Je málo lidí,kteří někdy viděli porod křečka.Křečci rodí v tichu a sami a skoro nikdy k tomu nepotřebují žádnou pomoc,ikdyž i občas při porodu ňáký jedinec uhyne.Tyto případy jsou ale hodně,ale hodně ojedinělé.Většinou zaznaménáváme už jen krapet krve v boudičce od porodu ale samotný porod nevidíme.Samička se schoulí do boudičky a rodí zadečkem.Nejprve nožičky a potom tělo.Když vyjde na svět první mláďátko křečice ho olíže,potom následují další a s těmi samička zachází opětovně.

Březost

30. dubna 2007 v 21:23 | Ráďa |  Rozmnožování
Březost trvá u křečků zhruba od 16 do30 dní.U různých plemen je to jiné.Křečci džungarští rodí své mladé mezi 20 až 22 dnem.Křečci zlatí (syrští) rodí mláďata po 16 dnu březosti.U křečíka roborowského můžeme mladé očekávat mezi 19 až 22 dnem a u křečíka čínského od 28 dnu po 30 den.V době březosti a hlavně koncem,dáváme samičce hodně pestrou stravu obsahující směs a zeleninu.Necháváme samičce volný prostor pro běhání v kole,protože březí samičky naběhají více než když nejsou březí.

Páření

30. dubna 2007 v 21:14 | Ráďa |  Rozmnožování
Nejlepší je si vyhradit volný prostor a oba jedince tam přesunout. Křečci se budou nejprve vzájemně očichávat a hrát si, škádlit se nebo taky prát. K samotnému páření může dojít klidně až za několik hodin, neo jiný den. Proto křečky bedlivě sledujte, aby se neprali a nezranili se. V případě, že se začnou prát, je od sebe oddělte a zkuste příští den. Jedinci si an sebe musí nejprve zvyknout, ale většinou (hlavně u prvorodiček) se to povede hned a samice se "nastavuje". Po páření samičku se samečkem oddělte. Já je odděluji když vidím, že s epáří moc dlouho.
Já sama jsem nikdy při páření křečky nezastihla, proto sem dávám tuhle, kterou jsem našla na Google.

Když chceme mladé...

30. dubna 2007 v 21:05 | Ráďa |  Rozmnožování
Chov křečků je někdy lepší přenechat profesionálům,protože je třeba značné odbornosti pro výběr správné doby páření a také je nutné vědět,jak zabránit samičce napadnout a zranit samečka.Je tu taky naléhavý problém,jak najít pro maláďata nový domov-a to protože i v jednom vrhu se jich může narodit deset.Je to velmi nepravděpodobné,ale přece jenom se to může stát že si pořídíte samičku ze zverimexu a zjistíte že byla březí.Proto opakuji,když si pořídíte svého prvního křečka je lepší s chovem alespoň chvilku počkat.

Fotografie nejrůznějších křečků

30. dubna 2007 v 14:43 | Ráďa |  Fotečky, obrázky křečků
Tyhle fotky jsem našla na google.cz, kdyby náhodou někdo našel tu, kterou fotil, napište mi, buďto ji dám pryč, nebo upozorním na zdroj ;-)

Odpovídám na dotaz Denýska5

30. dubna 2007 v 14:28 | Ráďa |  Vaše dotazy
Tak tady mi budete moci napsat dotaz ohledně všeho co se týká křečků,třeba když se vám nabude zdát fit,nebo si s něčím nebudete vědět prostě rady.Dotazy mi pište do komentářů a já je potom sem zveřejním a odpovím na každý.Na začátek jsem vybrala dotaz ohledně zdraví křečka,který mi poslala Denýsek5:
Denýsek5:
Mám doma krečka zlatého a večer furt pčíká co mám dělat?Měla bych počkat nebo jík k veterinaři?Furt se mu to vraci zpět.
Odpovídám:
No jestli se to nezlepší určitě by si měla zajít k zvěrolékaři pro jistotu,ale někteří křečci se z rými uzdraví hned tak si nemusíš dělat velké starosti.Hodně štěstí v léčení tvého maroda !

Hračky

30. dubna 2007 v 13:50 | Ráďa |  Vybavení křečka
Hraček pro křečky existuje spousta. Asi mezi nejznámější patří běhací kolo (kolotoč), který ne pořád bývá bezpečný. Bylo už moc případů kdy křeček přišel o tlapku kvůli vadnému výrobku. Aby jsme temto případům zamezili, kupujeme hlavně kola bez děr uvnitř a ne z plastu.
Nejideálnější jsou hračky ze dřeva. Je však důležité (hlavně pro větší druhy křečků) i běhací kolo, které zajišťuje tvorečkovi dostatečný pohyb. V dnešních době se celkem prosadila běhací koule, ale já dávám přednost tradičnějším metodám zabavení křečka :o))
Houpačky mívají křečci rádi, ale aspoň ty moji raději prolézají tunely.
Tunýlky jak jsem zmínila má rádo většina křečků. Možná i z důvodů většího bezpečí. No a považte, proč by si křeček nechtěl užít trochu zábavy :-)

Pamlsky

30. dubna 2007 v 13:36 | Ráďa |  Krmivo
Pamlsky jsou pamlsky, a to už nám naznačuje, že je nebudeme dávat křečkovi každodenně. Jako lidé mají rádi čokoládu, tak ani křečci nezůstanou pozadu a rádi ohlodávají : Piškoty,burské oříšky,ovoce,tuhé tyčinky na zavěšení...Někdo by řekl zelenina a ovoce patří do základního krmiva křečka, ale tak tomu není. Ovoce má být jako pamlsek a nikoli každodenní stravou. Jako ovocný pamlsek křeček neodmítne: Hroznové víno, jahodu. Jak už jsem se zmiňovala nedávejte křečkům moc oříšky a nebo buráčky mohou po nich občas dostat průjem...Ovoce můžete dodávat častěji, ale dropsíky a jiné pochoutky, s těmi nejlépe pomalu. Za prvé, nejsou zrovna pro křečka zdravé, za druhé křeček po nich může ztloustnout, v případě, že je dostává pravidelně.
Moji křečci ale dropsíky milují, takže je dostávají často, ikdyž ne pořád.

Zelenina

30. dubna 2007 v 13:28 | Ráďa |  Krmivo
Zelenina se dělí do dvou forem. Na sušenou, kterou křečkovi podáváme upravenou ve směsích. Druhá forma - čerstvá syrová zelenina, má být pravidelně dodávána jako součást potravy. Nejvhodnější druhy zeleniny pro křečky jsou : mrkve, zelí, brokolice, okurka a spoustu jiných. Pokud není křeček od malička zvyklý jíst salát, raději opravdu s mírou, protože způsobuje střevní obtíže. Když už nějaký chcete dát, raději ledový, ten by v nižším dávkování neměl ublížit. Zeleninu podávejte často, ale následující den, ihned odstraňte, pokud se ocitne v křečkových zásobách. Nepodávejte nikdy cibuli, česnek nebo ředkve. Ze zeleniny křeček čerpá šťávu, jelikož obsahuje určité množství šťavnatosti a vitamínů. Například okurka.
Se samozřejmostí podáváme v malých dílech

Směs

30. dubna 2007 v 13:22 | Ráďa |  Krmivo
Důležité je, aby křeček měl co nejvíce pestrou stravu, především směs. Neměla by v ní chybět sušená zelenina, po které jsou moji křečci jako divý, především preferují svatojánský chlebíček a sušené banány. Obyčejná směs pro hlodavce se dá zakoupit jako většina potřeb pro křečka v zoo-potřebách nebo zverimexech. Pokud bych měla mluvit za sebe, doporučuji směse od značky Darwin's nebo Vitakraft, ale lze také koupit obyč směs a smíchat s kvalitní, pak vzejde krmivo, od kterého má křeček od každého něco jiného a to je asi nejlepší.