Únor 2007

Žhavá novina o Krtečce !

20. února 2007 v 17:26 | Ráďa |  Všemožné zprávy nejen o křeččích
POZOR, POZOR !!!
* DNE 19.02.2007 NAVEČER SE MÉ PŮLROČNÍ SAMIČCE ZLATÉHO KŘEČKA ČERNÉ BARVY JMÉNEM KRTEČEK,NARODILA FŮRA MLÁĎÁTEK.ZATÍM JÍ SAMOZŘEJMĚ DO HNÍZDEČKA JEŠTĚ NEKOUKÁME, ABY JE TŘEBA ZE STRACHU NESEŽRALA,ALE ODHADEM JSEM ZJISTILA ŽE JICH TAM MŮŽE MÍT NEJMÉNĚ ŠEST.BARVY CO ODHADEM TIPUJEME JAKÉ BY MĚLI MLÁĎÁTKA MÍT,JSOU ZATÍM ČERNÉ SE ZNAKY,SYTĚ ČERNÉ NEBO ČERNOBÍLÉ.TATÍNEK JE STARÝ DVOULETÝ DOBRÁK ČERNOBÍLÝ ŠMUDLA.
Příběh:
Jako každý večer jsem šla zkontrolovat mé křečky.Trošku mi dělala starost černá samička jménem Krtečka která měla co nevidět porodit.Ale což o to!Tlustá byla dost,ale už byl 16 den březosti kdy už některé samičky křečků rodí. ( třeba maminka Krtečky-Míša)Ráno se v hnízdě ještě nic nehýbalo,takže doufám že už z toho něco teď večer bude.Nadzvedla jsem víko akvária a Krtečka na mě hleděla z výrazem který říkal:"Co mě budíš,když už jsem máma!"A opravdu!!!Krtečce se k bříšku lepily malá klubíčka,samozřejmě krásně růžovoučká !
( Konečně jsem vyplnila Vaše přání a dala jsem sem malou galerii mláďátek ! )
Galerie:

Voda

6. února 2007 v 20:27 | Ráďa |  Krmivo
Ikdyž křeček pochází z vysychajících pouští, je a bude pro něj voda nezbytná. Nejvíce se pro křečky hodí obyčejná voda, vhodnější je bez bublinek. Vodu podáváme nejlépe v napáječkách, v horším případě i v kameninových miskách, ale to moc nedoporučuju, protože křeček má od toho neustále zamokřenou podestýlku, navíc může do vody naházet nečistoty z okolí. Když je voda v napáječce, máte jistotu, že voda bude v bezpečí.

Ohlodávací předmět

6. února 2007 v 20:13 | Ráďa |  Vybavení křečka
Do klece nebo jiných bydleních se občas dává něco co by křeček mohl ohlodávat a obrušvat si tím vzájemně zoubky.Většinou to bývá kousek tvrdého dřeva nebo větvičky ze stromu.Když se zuby dlouho neobrušují mohly by křečkovi narůst do takových měrů,že by pak nemohl třeba i jíst.Proto je někdy dobré zajít k zvěrolékaři a poprosit ho o kontrolu křečkových zubů.Abychom velkému nárůstu zubů zamezily, dejte do klece svému křečkovi alespoň občas ňějakou větvičku.

Podestýlka

6. února 2007 v 19:41 | Ráďa |  Vybavení křečka
Důležitou částí pokrytí klece (akvária,terária,) je podestýlka.Podestýlku kterou křečkovi dáme do dolní vaničky by měla být suchá,ne mokrá ani lepivá.Nejvhodnějším druhem podestýlky kterou používá většina chovatelů jsou hobliny-( pozor! pojem hobliny se často plete s pilinami,které nejsou vhodné,mohli by se křečkovi rozfouat do oček anebo ty jemnější může křeček snadno vdechnou a zadusit se.)Na to abychom mohli křečkovi dávat do klece hobliny nemusíme být žádní truhláři,tato podestýlka se dá běžně zakoupit ve zverimexech či jiných obchodech s potřebami pro zvířata.Jako podestýlku můžeme použít i seno ale to je spíš doplněk podestýlky,musíme ho smíchat s jiným materiálem.Seno se stejně tak jako hobliny dá zakoupit ve zverimexech.Další známou podestýlkou je píseček pro hlodavce nebo pro jiné domací mazlíčky,bývá to většinou Micka,Benko..aj. Známější jsou ale hobliny.Vždycky podáváme křečkovi podestýlku, kterou známe.Podestýlka nesmí obsahovat různé jedovaté látky a podobně.
Nejvhodnější podestýlka.

Materiály do domečku

4. února 2007 v 19:55 | Ráďa |  Vybavení křečka
Křeček,který bydlí v domečku je scela závislí na materiálu, který mu do domečku zařídíme. Vybraný materiál bychom mu měli podávat po každém vyčištění stejný, aby si křeček nemusel navykat pokaždé na něco jiného.Křeček potřebuje hodně tepla a pohodlí a k tomu právě materiál slouží.Podávat křečkovi jako materiál do domečku či hnízda můžeme papírové kapesníčky,které dávám sama svým křečkům a jsem s nimi spokojená,protože když křeček přenáší natrhané kousky v tlamičce dobře se mu nesou kvůli jejich měkosti. Křečci jsou při této činnosti nemálo komičtí. Podobně je to i s toaletním papírem.Dále můžeme křečkovi nabídnout natrhané kousky kartonu (ale nijak nedoporučuju), seno.¨Nikdy ale nedáváme jako materiál noviny (tiskařská čerň je jedovatá). Ani nedodáváme vatu,pletací přízi nebo umělá vlákna-mohla by křečkovi ucpat žaludek.Snažíme se vynechat i slámu-poškrábala by křečkovi zevnitř lícní torby,ikdyž jen v mála případech.

kapesníčky
Seno můžeme využít v malém množství také. Nejkvalitnější je kupované seno, ale ani dobré seno "domácí sklizně" můžete využít. Ale jen to, které je v opravdu dobré kvalitě.

Domečky

4. února 2007 v 17:48 | Ráďa |  Vybavení křečka
Je velká pravda že někteří křečci v domečku nebydlí.Ikdyž jste mu ho zakoupily křeček se prostě rozhodl že bude lepší žít mimo něj.I takové případy jsou,stávají se hlavně u větších křečků.Malé druhy křečíků jsou většinou rádi že mohou někdy spát,s chutí si zahrabat zásoby a td.Domeček jak už jsem se zmínila slouží křečkovi k úskově zásob(potravy)a také k spánku a odpočinutí.V ideálních domečcích se pohromady vejdou i dva křečci.Existuje a vyrábíse mnoho křeččích domků,dřevěných,plastových,z přírodního materiálu,i ze slámy a z různých dalších materiálů.
Plastový domeček:
Dřevěný domeček:
Domeček z přírodnin:
Hnízdo( domeček) z proutků a sena:

Napáječka

4. února 2007 v 17:31 | Ráďa |  Vybavení křečka
Napáječka slouží k pitnému režimu křečka.Pravda je,že křeček prakticky nepije zase tak hodně,takže voda v napáječce může odhadem být vipita za 2/3 dny,podle toho jak je naplněna.Podle mého názoru je nejlepší způsob jak vyměňovat napáječku prostý.Do napáječky jeden den nalijeme čtvrtku a obden( což by měla být už vypitá)ji zase stejným způsobem nalíváme.Mističky se místo napáječek nehodí.Křečci je snadno zvrhnou a podestýlka je brzy promočená.
Napáječka na drátek do klecí:
Napáječka do akvárií a terárií:

Mistička na jídlo

3. února 2007 v 21:20 | Ráďa |  Vybavení křečka
Miska na jídlo je obvykle nejvhodnější kameninová. Křeček ji obtížněji převrhne, ale pozor ! Neměla by být ani moc velká, snaď tak velká, aby se do ní vešel celý křeček. Špatné nejsou ani misky porcelánové, plastové a keramické. Ve volné přírodě nemají křečci misku žádnou,i přesto by v kleci chybět neměla.

Terárium

3. února 2007 v 21:01 | Ráďa |  Vybavení křečka
Terárium je napohled podobné akváriu.Až na přední posuvnou tabuly.I jako u akvária se hodí pro menší druhy křečků a spravidla by se v něm nemělo udržovat moc teplo,kvůli protivným bakterijím.Terárium bychom měli postavit někam do rohu,kam nepraží slunce a není tam vlhko.I přesto se terária pro malé hlodavce tolik nehodí,důsledkem špatné cirkulace vzduchu je tam křeček náchylný k různým tipům kožních viróz a onemocnění dýchacích cest.
Vhodné terário:

Akvárium

2. února 2007 v 21:27 | Ráďa |  Vybavení křečka
Akvárium je nejvhodnější pro nejmenší druhy křečků,jako jsou křečíci džungarští a roborowští.Tito druhy křečků nejsou takoví šplhouni jako větší tipi,proto by mřížky ani nijak moc nevyužili.Proně můžeme připravit jak skleněnné akvárium tak i o málo odlišnější terárium.U akvárija,která jsou otevřená jen shora,musíme dát pozor nato,aby výška nádoby nebyla větší než šířka.U příliš vysokých a dlouhých akvárií,se sráží voda a vyskytují se zde také nebezpečné bakterie,kvůli tomu že vzduch nemůže pořádně cirkulovat.Správná délka akvária pro malé džungaráky a křečíky roborowského je: 50x 30x 25 -30 cm,pro křečky musí být samozřejmě větší měra:80x 40x 30-4 cm.U křečíků čínských zase 50-60x 40x 30 - 40 cm.
Správné akvárium:

Klec

2. února 2007 v 21:16 | Ráďa |  Vybavení křečka
Křečci potřebují běhat,šplhat,případně se zahrabávat.K tomuto jim poslouží dobrý příbytek.A to je klec.K tomu aby křečkovi dobře sloužila musí mít rozměry alespoň 48x 24x 24.Křečci málokdy z dobré klece utečou,ikdyž se říká že jsou "mistři útěků".Na to si majitel, který pořizuje křečkovi klec musí dávat zvlášť dobrý pozor,hlavně zprvu když je křeček mládě.Mříže klece by měli být od sebe 12 mm,u menších druhů minimálně 5-6 mm.Měli by být také vodorovné,zevnitř i uvnitř bez jakýkoliv ostrých předmětů o jaké by se mohlo zvířátko poranit.Spodní vanička klece by měla být maximálně 10 cm vysoká,aby umožnila křečkovi dostatečný výhled ven.Spodní vaničku nekupujeme,ani nevyrábíme ze dřeva,protože známe křečky, nejsou to jen mistři útěků, ale i "mistři ohlodávání", a navíc by se po čase z křečkové moči mohlo dřevo snadno promočit.Klec může samozřejmě obsahovat patro,kolo na běhání,žebříček a různé hračky.

Základní informace

2. února 2007 v 10:57 | Ráďa |  Začínáme s křečky
Určitě první problém je v tom zda není žádný člověk z rodiny alergikem na zvířata.Protože, ač je křeček malého vzrůstu,přesto je chlupatý. Další úkol je zajistit křečkovi správné bydlení,krmivo a péči.Pokud je toto připraveno,další problém zní:Kluka nebo holku ?Pokud si chceme pořídit samičku musíme vědět že bývají oproti samečkům aktivnější,pravdopodobně i lépe ochočitelnější a mají možnost mít mladé.Kluci naopak bývají línější,i hůře ochočitelnější.Pokud chceme chovat jednoho křečka,má to jisté výhody i nevýhody.Křečci v přírodě jsou samotáři ale stejně je zapotřebí strávit u jednoho jedince strávit více času (pokud chceme mít jedince ochočeného), než u takových tvorečků u kterých jsme se rozhodli chovat jich víc.Tací křečci samozřejmě tolik komunikace nepotřebují,jelikoš komunikují spolu navzájem.Chceme li tedy jednoho křečka více se mu musíme věnovat.Dále si musíme uvědomit že dvě nebo tři,čtyři samičky spolu vycházejí dobře než čtyři kluci.I dva byse společně v jedné kleci prali.Nikdy se ale nesnažíme dávat jednoho samce k více samičkám.To by pak mohlo způsobilo i žárlivost jedné samičky k druhé a mohli by se vážně poranit i zabít,což znám z vlastní zkušenosti.Předposlední problém je jestli si pořídit miminko nebo dospělce.V takových to případech jsem vždy pro to první.Miminko musíme od prvních dnů ochočovat,mluvit na něj,hladit,případně podávat z ruky krmení.Starší křeček který je ze zverimexu a skoro celý život rostl v jedné kleci s ostatními, se opravdu těžko ochočí. K této věci musím připomenout známé pořekadlo:"Starého psa,novým kouskům nenaučíš!".Následuje poslední otázka,kde si křečka koupit.Jak už jsem se zmínila lepší je vždycky od chovatele,u kterého nemáte možnost u křečka nakažení žádnou nemocí.Ve zverimexu Vám některé prodavačky,můžou dát i zvířátko s různými vyrózami,či kožními onemocnění co jsou nejběžnějšími u křečka"roztoči".Když máme všechny tyto úkoly splněné a řádně rozmyšlené,může si ještě zvolit tip křečka,což je barva a druh.Pokud stojíme o džungarského křečka,lepší se hodí k dětem a ochočuje se také snadněji.Větší křečkové mají různé barvy a k ochočení jsou o trochu náročnější.Jestli už všechno víme může se křeček začít nastěhovávat!
Křečky campbellovi běžně neseženete ve zverimexu, ani v obchodě se zvířaty.